Závislost na mobilu

V dnešní době žijeme stále více online. Internet, e-mailová komunikace i sociální sítě využíváme denně. Vzděláváme se zde, hledáme informace i inspiraci, nakupuje, chatujeme a bavíme se s přáteli, posloucháme hudbu nebo třeba hrajeme hry. S příchodem a dostupností chytrých telefonů se užívání internetu ještě více rozšířilo a jeho přínos pro lidstvo je nedocenitelný. Ovšem jeho obliba a velké množství času, které mu věnujeme, může přejít v nepříjemnou závislost.
kluk na chatě
Děti jsou více zranitelné
V tomto případě bývají postiženy hlavně děti, jsou velmi učenlivé, nebojí se s telefonem a internetem pracovat a rády si hrají. Když se telefon a internet naučí ovládat, pohltí je tato činnost tak, že jsou schopné na něm strávit i několik hodin denně. Jelikož jejich psychika není ještě zcela vyzrálá, velice rychle se u nich vyvine závislost. Ta se projevuje podobně jako závislost na jakýchkoli jiných návykových látkách-alkoholu, cigaretách a dalších drogách!
Dítě je na telefonu a online připojení zcela závislé a pokud jej nemá, vyvolává to u něj nervozitu, podrážděnost, úzkost, ale i agresivní chování. Život bez chytrého telefonu si nedovede představit a tráví na něm stále více času. Může se stát, že jej tato závislost zcela pohltí, nic jiného pro něj nemá smysl, nezajímá ho okolí, rodina, ani kamarádi a nechce se s nikým stýkat, ani komunikovat, nezabývá se žádnými koníčky a ztrácí zájem i o učení.
děti s mobilem
Rychlá reakce je nezbytná
Pokud u dítěte pozorujete takovou změnu chování, je důležité rychle reagovat. V první řadě bychom si měli s dítětem promluvit. Podle odborníků, není dobré situaci hned řešit striktním zákazem používání mobilu, to vede u dítěte ke vzdoru a podvádění. Naopak je třeba si stanovit pravidla, zahrnující, kolik času bude dítě věnovat internetu a kolik připadne na ostatní činnosti, tedy školu, kamarády a kroužky. Také je nutné si uvědomit, kolik času sami dítěti věnujeme a také není na škodu, zapojit jej do domácích prací a podniknout s ním nějakou zajímavou akci ve volném čase. Důležitý je i vlastní přístup rodičů. Pokud se po příchodu z práce věnují pouze svému Facebooku a Instagramu a na ostatní nemají náladu, nemohou chtít po svém dítěti, aby se chovalo jinak.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Nezařazené

Next Post

Životodárný olejíček z pupalky

So Dub 29 , 2023
Bylinky se stávají stále více součástí naší životosprávy. Je to proto, že naše běžná strava není vždy tak pestrá a hodnotná, aby obsahovala všechny složky, […]