Meteorologický web předpovídá počasí ve formě animace

Pokud však patříte k těm, co mají o vývoji počasí rádi podrobnější přehled, měli byste se zaměřit na některé profesionální servery.
Jedním z nejlepších jsou webové stránky Českého hydrometeorologického ústavu. Buďme ale přesnější, obsah dat je velmi kvalitní, samotné webové stránky patří k nejhorším v Evropě. Server CHMI chystá pro rok 2018 změnu alespoň v podobě nové aplikace pro Android a tam již pohodlně zjistíte týdenní prognózu, měsíční výhled vývoje počasí, regionální předpovědi, a vyhodnotíte i záznamy z numerického modelu Aladin, využijete družicové snímky a meteorologický radar.
Velmi zajímavou meteorologickou aplikací, která v současné době pracuje i pod OS Android, je Ventusky. Jedná se o animovaný model vývoje počasí na 10 dnů dopředu, který se zobrazuje v časové ose po jednotlivých dnech i hodinách, a lze sledovat kterékoli místo na světě.
předpověď počasí

K pochopení animace nepotřebujete žádné odborné znalosti

Aplikace umožňuje sledovat vývoj předpovědi počasí pro první 3 dny zakreslené s přesností jedné hodiny, pro další zbytek dnů již po 3 hodinách.
Model pracuje se sledováním teploty, tlaku vzduchu, směru a rychlosti proudění vzduchové hmoty (větru), vývoje oblačnosti a atmosférických srážek (deště a sněžení). Program velmi přehledně a názorně zobrazuje vše ve formě animace, zajímavý je i vývoj proudění větru, cyklón a anticyklón a předpokládané změny počasí na časové ose. Dá se tímto snadno odhadnout změna v charakteru počasí a podle toho naplánovat třeba týdenní dovolenou v tuzemsku, nebo pobyt v horách či u moře.  Ventusky využívá datové výstupy z celkem tří velmi kvalitních numerických modelů – německého ICON, z amerického modelu GFS a z kanadské předpovědní služby GEM.
prostor a země
Základní verze programu, která je k dispozici zdarma, umožní zobrazit pouze proudnice a vývoj počasí v podobě změny teplot, pokud budete chtít vykreslit i proudění větru, vývoj oblačnosti a tlaku vzduchu a bouřkové předpovědi, musíte si zakoupit roční předplatné ve výši 69 korun. Většině uživatelů však postačí základní model, a pokud máte k dispozici zdarma verzi programu Meteoradar, který zobrazí vývoj oblačnosti a srážek, vystačíte se základní verzí bez problémů.  V Google Play je také zdarma ke stažení velmi kvalitní norský meteorologický server Yr, můžete tedy porovnávat mezi sebou více zdrojů předpovědi počasí.

Next Post

Pikantní zázvor se po letech přehlížení vrátil do českých kuchyní

So Led 16 , 2021
Už za dob našich babiček se zázvor běžně v české kuchyni používal. Jak lidová píseň dokládá, zázvor nebyl žádnou vzácností. Ale jeho používání se někam […]