Meteorologický web předpovídá počasí ve formě animace

Pokud však patříte k těm, co mají o vývoji počasí rádi podrobnější přehled, měli byste se zaměřit na některé profesionální servery.
Jedním z nejlepších jsou webové stránky Českého hydrometeorologického ústavu. Buďme ale přesnější, obsah dat je velmi kvalitní, samotné webové stránky patří k nejhorším v Evropě. Server CHMI chystá pro rok 2018 změnu alespoň v podobě nové aplikace pro Android a tam již pohodlně zjistíte týdenní prognózu, měsíční výhled vývoje počasí, regionální předpovědi, a vyhodnotíte i záznamy z numerického modelu Aladin, využijete družicové snímky a meteorologický radar.
Velmi zajímavou meteorologickou aplikací, která v současné době pracuje i pod OS Android, je Ventusky. Jedná se o animovaný model vývoje počasí na 10 dnů dopředu, který se zobrazuje v časové ose po jednotlivých dnech i hodinách, a lze sledovat kterékoli místo na světě.
předpověď počasí

K pochopení animace nepotřebujete žádné odborné znalosti

Aplikace umožňuje sledovat vývoj předpovědi počasí pro první 3 dny zakreslené s přesností jedné hodiny, pro další zbytek dnů již po 3 hodinách.
Model pracuje se sledováním teploty, tlaku vzduchu, směru a rychlosti proudění vzduchové hmoty (větru), vývoje oblačnosti a atmosférických srážek (deště a sněžení). Program velmi přehledně a názorně zobrazuje vše ve formě animace, zajímavý je i vývoj proudění větru, cyklón a anticyklón a předpokládané změny počasí na časové ose. Dá se tímto snadno odhadnout změna v charakteru počasí a podle toho naplánovat třeba týdenní dovolenou v tuzemsku, nebo pobyt v horách či u moře.  Ventusky využívá datové výstupy z celkem tří velmi kvalitních numerických modelů – německého ICON, z amerického modelu GFS a z kanadské předpovědní služby GEM.
prostor a země
Základní verze programu, která je k dispozici zdarma, umožní zobrazit pouze proudnice a vývoj počasí v podobě změny teplot, pokud budete chtít vykreslit i proudění větru, vývoj oblačnosti a tlaku vzduchu a bouřkové předpovědi, musíte si zakoupit roční předplatné ve výši 69 korun. Většině uživatelů však postačí základní model, a pokud máte k dispozici zdarma verzi programu Meteoradar, který zobrazí vývoj oblačnosti a srážek, vystačíte se základní verzí bez problémů.  V Google Play je také zdarma ke stažení velmi kvalitní norský meteorologický server Yr, můžete tedy porovnávat mezi sebou více zdrojů předpovědi počasí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Next Post

Pikantní zázvor se po letech přehlížení vrátil do českých kuchyní

So Led 16 , 2021
Už za dob našich babiček se zázvor běžně v české kuchyni používal. Jak lidová píseň dokládá, zázvor nebyl žádnou vzácností. Ale jeho používání se někam […]