Pikantní zázvor se po letech přehlížení vrátil do českých kuchyní

Už za dob našich babiček se zázvor běžně v české kuchyni používal. Jak lidová píseň dokládá, zázvor nebyl žádnou vzácností. Ale jeho používání se někam ztratilo a dlouhé roky byl zázvor téměř v zapomnění. Teprve v posledních letech se vrací a znovu objevujeme nedoceněné vlastnosti této rostliny.

Zázvor je užitečný pro zmírnění některých gastrointestinálních příznaků, jako je nadýmání břicha a nevolnost. Stává se stále oblíbenějším v moderní kuchyni hlavně pro výraznou a kořeněnou chuť.

Zázvor se dá použít čerstvý anebo sušený, nakrájený, nastrouhaný nebo rozdrcený na prášek. Občas narazíte v obchodech i na dehydrovaný zázvor obalený v cukru prodávaný jako zdravý pamlsek (to ovšem v tomto případě díky cukru tak úplně neplatí). Pro pohodlnou konzumaci pro lidi, kteří chtějí zázvor využít jako potravinový doplněk se prodává i v kapslích.

zaz2

Vlastnosti zázvoru:

Zázvor působí jako protizánětlivý a antioxidační prostředek a pomáhá proti volným radikálům, které způsobují stárnutí buněk a rozvoj chronických onemocnění.

Snižuje nadýmání břicha a stará se o lepší funkci střev.

Chrání žaludeční sliznici před příliš agresivními kyselinami v žaludečních šťávách.

Je také nenahraditelným pomocníkem pří překyselení žaludku a mírní tvorbu žaludečních šťáv.

Zázvor pomáhá i proti nevolnosti. Mohou jej používat i těhotné ženy, které mají komplikovanější průběh začátku těhotenství, a právě nevolnost jim znepříjemňuje život. Je třeba ale zdůraznit, že užívání zázvoru v těhotenství je třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Zlepšuje metabolickou činnost.

zázvor

Kde můžete využít zázvor:

Pokud odstraníte z čerstvého zázvoru slupku (škrabkou na zeleninu), můžete dužinu nastrouhat. Potom ji lze přidat například do různých těst, k dušenému masu, do polévek, do marinád na přípravu masa i zeleniny, nebo jako přísadu tam, kde se přidává k vaření med, pokud nastrouhaný kořen smícháte s medem. Sušený zázvor rozmělněný na prášek se dá přidávat do mnoha jídel, od rizota po sušenky.

3.4/5 - (5 votes)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Nezařazené

Next Post

Nezaměstnanost v Česku

Pá Led 29 , 2021
Míra nezaměstnanosti pro věkovou kategorii 15-64 let v Česku klesla k září 2017 na pouhých 2,7 % a zaznamenala tak pokles už 50. měsíc v řadě. Nezaměstnaných je […]