Nezaměstnanost v Česku

Míra nezaměstnanosti pro věkovou kategorii 15-64 let v Česku klesla k září 2017 na pouhých 2,7 % a zaznamenala tak pokles už 50. měsíc v řadě. Nezaměstnaných je nyní pouze 142 600 Čechů. Oproti srpnu poklesla o 0,1 %, meziročně (k září 2016) potom o 1,2 %. Vyplývá to ze statistik Českého statistického úřadu (ČSÚ). Z 28 zemí EU je česká nezaměstnanost úplně nejnižší a pomalu ale jistě se blíží stavu úplné zaměstnanosti. Štěpán Křeček z vysoké školy ekonomické okomentoval situaci jako příznivou pro pracující lidi. Podle jeho výpovědi bude mít takový člověk možnost pracovat a jednodušeji si vybírat podmínky, které mu budou vyhovovat. Zaměstnavatelé budou naopak složitěji hledat kvalitní zaměstnance a často budou nuceni zvednout svým pracovníkům mzdy. 

kancelářská práce
Nezaměstnanost v Evropě

Pokles kromě ČSÚ zaznamenal i evropský statistický úřad Eurostat, který sleduje statistiky pro EU. Ten pro ČR zaznamenal v kategorii 15-74 let stejné číslo (2,7 %). Na druhém místě se umístilo Německo s nezaměstnaností 3,6 % a třetí byla Malta s 4,1 %. S docela vysokou mírou nezaměstnanosti se potýká sousední Slovensko, tam se vyšplhala až na 7,2 %, stále je však pod měsíčním průměrem zemí EU, ten se pro září zastavil na hodnotě 7,5 %. Pro evropské státy platící společnou měnou (eurem) je situace horší, procentuální míra nezaměstnaných se tu vyhoupla na míru 8,9 %.
práce bagristy
I další naši sousedé drží nezaměstnanost pod průměrem EU, Polsko má míru 4,6 %, a Rakousko 5,6 %. Střední Evropa tak má jedny z nejlepších pracovních podmínek ze všech zemí EU.
S největšími problémy se potýká zadlužené Řecko s nezaměstnaností až 21 % i zde však zaznamenali pokles oproti létu letošního roku. Na druhém místě je Španělsko s 16,7 %, třetí příčka patří Itálii, zdejší nezaměstnanost už ale tak vysoká není (11,1 %).

Posted in Nezařazené

Next Post

Závislost na mobilu

So Dub 29 , 2023
V dnešní době žijeme stále více online. Internet, e-mailová komunikace i sociální sítě využíváme denně. Vzděláváme se zde, hledáme informace i inspiraci, nakupuje, chatujeme a […]