Sluneční brýle – nejen módní trend letní sezóny

Mnohdy při výběru slunečních brýlí je opomenuta hlavní podstata – ochrana zraku. Na trhu je k dispozici rozmanitá nabídka různých typů a velikostí slunečních brýlí. I když se jedná o vkusný módní doplněk, je důležité nezapomínat na hlavní účel – zdravotní.

brýle

Proč nosit sluneční brýle

Je důležité si uvědomit, že každé vystavení, byť i jen na krátkou dobu, slunečním paprskům má negativní vliv na lidský zrak. Výsledkem pak může být nejen šedý zákal, poškození sítnice, ale zejména zánět oční rohovky. Škodlivé sluneční záření může též mít vliv na vznik rakoviny spojivky a kůže očních víček. Všeobecně je známo, že sluneční záření urychluje proces stárnutí pokožky, které se projevuje vznikem vrásek a též předčasným výskytem nadměrné pigmentace.

pouzdro

Sluneční brýle a UV filtr

Uveďme věci na pravou míru. Priritou pro mnohé je, bohužel, cena. Kvalita je druhořadá. A právě u slunečních brýlí a kvalitě UV by tomu mělo být naopak. V takovém případě jsme majiteli slunečních brýlí, které však neochrání náš zrak. Ano, sluneční brýle oslabí působnost slunečního záření na zrak, ale ne všechny ochrání v dostatečné míře. Je dobré vědět, že UV filtr nemá související vliv na barvu skel. Brýle se světlými skly mohou mít dostatečně kvalitní UV filtr. A naopak. Je třeba si vybírat zásadně brýle s hodnotným UV filtrem. Údaje o UV filtru a rovněž o stupni ochrany brýlí musí být uvedeny na brýlích či na etiketě.
Kvalita UV filtru je uvedena čísly a to od 0 až do 4. Údaj čísla značí propustnost světla. Lze konstatovat, že čím vyšší číselný údaj UV filtru, tím je ochrana účinnější a dojde k proniknutí méně škodlivého slunečního záření. Za velmi kvalitní brýle s dostatečnou UV ochranou jsou považovány mající označení číslem 3.

Pravidlo pro výběr vhodných brýlí

Nyní nastává moment výběru brýlí na základě designu a vhodnosti k danému tvaru obličeje. Je třeba vědět, jaký typ tvaru obličeje máte – hranatý, oválný, kulatý, hruškový či trojúhelníkový. Zajisté každý chce účinné ale také slušivé a líbivé sluneční brýle. Však se stále jedná rovněž o vkusný módní doplněk. Obecné zásady, jež je dobré dodržet při nákupu brýlí jsou – horní obruba brýlí by neměla přesahovat značně obočí, naopak by měla kopírovat linii s obočím. Brýle by měly pohodlně sedět na kořeni nosu a rovnoměrně vyrovnat proporce obličeje.

sluneční brýle

Doporučení aneb rada na závěr

Sluneční brýle vybírejte a kupujte pouze ve specializované prodejně – v oční optice. Jedině takto máte zaručenou kvalitu brýlí a zejména odpovídající hodnotu a efektivnost UV filtru. I v optice lze sehnat hodnotné sluneční brýle za příznivou cenu, a to zejména v případě, že je upotřebíte i pro příští sezónu či uskutečníte nákup v případě výhodné slevové akce.

Posted in Nezařazené

Next Post

Co je to ta horská dráha?

So Dub 29 , 2023
Horská dráha sama o sobě je velmi oblíbená atrakce, kterou můžete navštívit buď na poutích, nebo v zábavních parcích. Skládá se z dráhy a vozíků, […]